Home
Up

 

 The following are Chapters in Pennsylvania listed by the City where they meet.

 

Updated July 2015


Number Chapter Name City Region Meets Location
17 Corry City Corry 1A  3rd Wednesday 7:30 PM Masonic Temple, 144 1/2 North Center Street
19 America Union City 1A  2nd Wednesday 7:30 PM Masonic Building, 10 Prospect Street
22 Albion Albion 1A  2nd Tuesday 7:30 PM Masonic Temple, John Williams Avenue & Harthan Way
44 Golden Crown Meadville 1A  1st Tuesday 7:30 PM Meadville Masonic Center, 21635 Star Route
153 Shiloh North East 1A  1st Monday 7:30 PM North East Masonic Hall, 29 South Lake Street
324 Gridley Erie 1A  1st Monday 7:30 PM Masonic Temple, Eighth and Peach Streets
478 Youngsville Youngsville 1A  4th Tuesday 7:30 PM Stillwater Lodge #547 Masonic Bldg, Railroad St
100 Century Jamestown 1B  1st Monday 7:30 PM Adelphic Masonic Lodge, 4301 US HWY 322
105 New Castle New Castle 1B  2nd Monday 7:30 PM New Castle Scottish Rite Cathedral, 110 East Lincoln Avenue
110 Stoneboro Sandy Lake 1B 4th Monday 7:30 PM Masonic Building - Lake Lodge #434, Main Street
156 Farrell West Middlesex 1B 1st Thursday 7:30 PM Kedron Masonic Hall, Walnut Street
180 Mercer Mercer 1B 3rd Thursday 7:30 PM Hebron Masonic Building, 407 Lamor Road
242 Sharon Hermitage 1B  2nd Tuesday 7:30 PM Shenango Valley Masonic Temple, South Neshannock Road
14 Morris Oil City 2 1st Thursday 7:30 PM Masonic Hall, 3 Masonic Bldg, 19 East First St
60 Parker City Parker 2 3rd Tuesday 7:30 PM Parker Masonic Building, Washington Street
102 Sylvania Tionesta 2 3rd Thursday 7:30 PM Olive Temple Masonic Hall, Route No 36
220 Reynoldsville Reynoldsville 2 1st Thursday 7:30 PM Reynoldsville Masonic Hall, 4th Street
230 New Bethlehem New Bethlehem 2 1st Tuesday 7:30 PM New Bethlehem Masonic Hall, 246 Broad Street
267 Clarion Clarion 2 2nd Tuesday 7:30 PM Masonic Building, 517 Main Street
320 Brookville Brookville 2 4th Monday 7:30 PM Masonic Hall, 105 Evans Street
124 Wenonah Bridgewater 3A  3rd Monday 7:30 PM Saint James Masonic Temple Building, 1445 Market Street
164 Woodlawn Beaver 3A  1st Tuesday 7:30 PM St James Lodge, 1445 Market Street
212 Ellwood City Ellwood City 3A 3rd Thursday 7:30 PM Masonic Temple, 512 Cresent Avenue
485 Zelienople Zelienople 3A 4th Thursday 7:30 PM Masonic Hall, Beaver Street
73 Jephthah Pittsburgh 3B 1st Tuesday 7:30 PM Greater Pittsburgh Masonic Center, 3579 Masonic Way
97 Chartiers Canonsburg 3B 2nd Friday 7:30 PM Masonic Temple, 235 West Pike Street
187 Evening Star Claysville 3B  1st Tuesday 7:30 PM Claysville Masonic Hall, Main Street
356 Norwood Herrington Pittsburgh 3B  3rd Wednesday 7:30 PM Greater Pittsburgh Masonic Center, 3579 Masonic Way
404 Martha V Paul Washington 3B 2nd Tuesday 7:30 PM Masonic Temple, 44 West Wheeling Street
439 Sewickley Sewickley 3B  1st Wednesday 7:30 PM Masonic Hall, 439 Walnut Street
526 North Hills Pittsburgh 3B  2nd Thursday 7:30 PM Greater Pittsburgh Masonic Center, 3579 Masonic Way
205 Monessen Donora 4B  2nd Thursday 7:30 PM Tri County Masonic Temple, 760 Thompson Avenue
247 Connellsville Connellsville 4B 2nd Monday 7:30 PM Pleasant Valley Masonic Center, Route 982, 530 Pleasant Valley Road
263 Uniontown Uniontown 4B  4th Tuesday 7:30 PM Masonic Building, Corner of Pittsburgh Street & Peter Street
383 Scottdale Connellsville 4B  2nd Wednesday 7:30 PM Pleasant Valley Masonic Center, 530 Pleasant Valley Road
231 Carrick Pittsburgh 4C  4th Monday 7:30 PM South Hills Masonic Center, 541 McNeilly Road
316 Clairton Clairton 4C  1st Friday 7:30 PM First United Methodist Church, 500 Thompson Avenue
418 Elizabeth Elizabeth 4C  4th Friday 7:30 PM Central Highlands Comm. UM Church, 100 Timothy Drive
491 Anna M Rote Mem Pittsburgh 4C 1st Monday 7:30 PM Pleasant Hills Masonic Building, 455 East Bruceton Road
221 Latrobe Latrobe 5A  4th Friday 7:30 PM Latrobe Masonic Building 4th Floor, 221 Spring Street
349 Fort Ligonier Ligonier 5A  3rd Thursday 7:30 PM Ligonier Town Hall - On The Diamond, 120 East Main Street
400 Irwin Irwin 5A  3rd Tuesday 7:30 PM Irwin Masonic Hall, 415 Main Street
435 William E Gelston Greensburg 5A  3rd Wednesday 7:30 PM Greensburg Masonic Center, 349 Donohoe Road
45 Butler Butler 5B  3rd Thursday 7:30 PM Masonic Temple Building, 346 South Main Street
125 Apollo Apollo 5B  3rd Monday 7:30 PM Apollo Masonic Hall, 219 First Street
179 Freeport Freeport 5B  1st Thursday 7:30 PM Freeport Masonic Hall, 306 4th Street
229 Corinth Pitcairn 5B  3rd Thursday 7:30 PM Pitcairn Park Building, 549 Broadway Boulevard
271 Mars Mars 5B  2nd Friday 7:30 PM Masonic Hall, Clay Avenue
277 Kittanning Kittanning 5B  2nd Thursday 7:30 PM Masonic Temple, 11906 State Route 85
453 Springdale Cheswick 5B  2nd Monday 7:30 PM Presbyterian Church, 1401 Pittsburgh Street
2 Keystone Duke Center 6 2nd Tuesday 7:30 PM Masonic Hall, Main Street
15 Phoenix Smethport 6 1st Thursday 7:30 PM Masonic Building, Main & Church Sts
33 Cowanesque Westfield 6 2nd Wednesday 7:30 PM Masonic Building, Main Street
52 Eureka Shinglehouse 6 3rd Tuesday 7:00 PM Masonic Hall, Oswayo Street
95 Ulysses Ulysses 6 4th Wednesday 7:00 PM Amity Hall, Main Street
148 Eulalia Coudersport 6 1st Friday 7:30 PM Scottish Rite Building, East 2nd Street
328 Knoxville Knoxville 6 2nd Monday 7:30 PM Acacia Homes Building, Main Street
452 Mary Wells Wellsboro 6 1st Thursday 7:30 PM Ossea Masonic Temple, Kelsey Street
65 Delphi Altoona 7A 2nd Wednesday 7:30 PM Altoona Masonic Hall, 600 Jackson Avenue
207 Centre Centre Hall 7A  1st Monday 7:30 PM Masonic Building, North Pennsylvania Avenue
280 Mount Union Mount Union 7A  2nd Thursday 7:30 PM Mount Union Masonic Temple, South Greene Street
283 Lewistown Lewistown 7A  3rd Monday 7:30 PM Masonic Temple, 99 Masonic Drive, off Ferguson Valley Rd
288 Tyrone Tyrone 7A  4th Tuesday 7:30 PM Tyrone Masonic Temple, 1st Street and Washington Avenue
290 Altoona Altoona 7A  2nd Monday 7:30 PM Masonic Hall, 600 Jackson Avenue
388 State College State College 7A  1st Tuesday 7:30 PM Masonic Temple, 240 South Fraser Street
471 Hollidaysburg Hollidaysburg 7A 4th Thursday 7:30 PM Masonic Temple, 1008 Edgar Street
41 Bedford Springs Bedford 7B  2nd Friday 7:30 PM Bedford Masonic Hall Association Building, Orchard Heights
138 Trinity Somerset 7B  1st Thursday 7:30 PM Somerset Masonic Temple, 145 Temple Road
161 Saxton Saxton 7B  3rd Monday 7:30 PM Saxton Fire Hall, Eighth Street
495 Anna L Windolph Johnstown 7B  2nd Monday 7:30 PM Masonic Temple, 130 Valley Pike
548 Meyersdale Meyersdale 7B  4th Wednesday 7:30 PM Meyersdale Masonic Temple, 226 Beachley Street
260 Mifflin Mifflintown 8A 4th Thursday 7:30 PM Masonic Building, 9 South Main Street
342 Martha Custis Chambersburg 8A  4th Tuesday 7:30 PM Masonic Temple, 74 South Second Street
375 Old Bellaire Carlisle 8A 4th Tuesday 7:30 PM Carlisle Masonic Temple, 1236 Mount Holly Pike
392 Gettysburg Gettysburg 8A  2nd Wednesday 7:30 PM Gettysburg Lodge, Lincoln Square
398 Mount Vernon Waynesboro 8A 2nd Thursday 7:30 PM Masonic Hall, 33 West Main Street
459 Perry New Bloomfield 8A  3rd Tuesday 7:30 PM Adams Lodge #319 Masonic Hall, 101 South Carlisle Street
470 First Court Shippensburg 8A  4th Wednesday 7:30 PM Cumberland Valley Masonic Temple, 41 Stewart Place
479 Steadfast Camp Hill 8A  3rd Wednesday 7:30 PM Masonic Temple, 2215 Market Street
519 Fulton McConnellsburg 8A  1st Wednesday 7:30 PM Mount Zion Masonic Lodge #774, 311 North Second Street
146 Capital City Oberlin 8B  3rd Wednesday 7:30 PM Steelton-Swatara Masonic Temple, 350 North Harrisburg Street
380 Astro Oberlin 8B  1st Tuesday 7:00 PM Steelton-Swatara Masonic Lodge Building, 350 N Harrisburg St
402 Palmyra Annville 8B 4th Tuesday 7:00 PM Annville American Legion, 35 South Mainheim Street
425 The Glen Lykens 8B  3rd Friday 7:30 PM Ashlar Masonic Lodge, Market Street
509 Hershey Hershey 8B  4th Thursday 7:00 PM Brownstone Masonic Lodge, Mill Street
512 Estrellita Harrisburg 8B  1st Thursday 7:30 PM Penbrook Borough Building, 150 South 28th Street
28 Ivanhoe Jersey Shore 9 1st Friday 7:30 PM Masonic Temple, 201 South Main Street
190 Shick-Shawnee Shickshinny 9 3rd Tuesday 7:30 PM Masonic Hall, 249 Trailing Pine Road
222 Lafayette Selinsgrove 9 3rd Monday 7:30 PM Masonic Building, 105 South Market Street
228 Berwick Berwick 9 2nd Thursday 7:30 PM Masonic Building, 1337 Orange Street
266 Sunbury Sunbury 9 2nd Monday 7:30 PM Masonic Temple Building, 220 Market Street
279 Bloomsburg Orangeville 9 1st Tuesday 7:30 PM Oriental Lodge #460 Masonic Hall, 2547 SR 487
282 Watsontown Watsontown 9 2nd Thursday 7:30 PM Masonic Building, 211 Main Street
394 Lewisburg Lewisburg 9 1st Tuesday 7:30 PM Masonic Hall, 28 North Front Street
500 Felicitas Williamsport 9 4th Wednesday 7:30 PM Howard Memorial Cathedral, 348 Market Street
315 James Buchanan Lancaster 10A  1st Wednesday 7:00 PM Masonic Center of Lancaster County, 213 West Chestnut Street
366 Columbia Wrightsville 10A 2nd Monday 7:30 PM Masonic Temple, 25 Cool Creek Road
407 Elizabethtown Elizabethtown 10A 1st Thursday 7:00 PM Masonic Village - White Ballroom, One Masonic Drive
422 Donegal Mount Joy 10A  2nd Thursday 7:30 PM Donegal Masonic Center, 710 Anderson Ferry Road
446 Robert Fulton Quarryville 10A 3rd Monday 7:30 PM Washington Lodge Masonic Hall, 14 South Church Street
499 Lititz Springs Manheim 10A 4th Thursday 7:30 PM Manheim Lodge Hall, 30 South Linden Street
169 York York 10B  1st Monday 7:30 PM Masonic Center of York, 400 Masonic Drive
360 White Rose York 10B  2nd Tuesday 7:30 PM Masonic Center of York, 400 Masonic Drive
483 Triangle Shrewsbury 10B  1st Thursday 7:30 PM Masonic Hall , 79 East Forrest Avenue
517 Rainbow Red Lion 10B  4th Thursday 7:30 PM Red Lion Masonic Temple, 23 West High Street
532 Conewago New Oxford 10B  3rd Tuesday 7:30 PM Hebron Masonic Corporation Building, Center Square
26 Rome Rome 11A  2nd Friday 7:30 PM Rome Masonic Hall, Route 187
70 Meshoppen Laceyville 11A 2nd Monday 7:30 PM Skinners Eddy United Methodist Church, 133 Doolittle Road
76 Towanda Towanda 11A 1st Tuesday 7:30 PM Masonic Hall, Corner Pine & Main Streets
498 LeRaysville LeRaysville 11A  3rd Monday 8:00 PM LeRay Masonic Hall, Main Street
12 Gill Hallstead 11B  2nd Friday 7:30 PM The Bluestone Masonic Lodge Hall, Church Street
29 Arbutus Nicholson 11B  1st Tuesday 7:30 PM Nicholson Mason's Building, Oak Street
74 Tunkhannock Factoryville 11B  2nd Tuesday 7:30 PM Factoryville Masonic Hall, Riverside Drive
83 Prosperity Hop Bottom 11B  2nd Wednesday 7:30 PM Masonic Hall
151 Montrose Montrose 11B  1st Thursday 7:30 PM Dessauer Hall, 50 Church Street
258 Sunshine Thompson 11B  3rd Monday 7:30 PM Freedom Hall, Route 171
3 Martha Washington Taylor 11C 2nd Friday 7:30 PM Acacia Lodge Hall #579, 617 Union Street
8 Juanita Clarks Green 11C 2nd Thursday 7:30 PM Summit Hall, 114 North Abington Road
67 Laurel Waymart 11C 2nd Wednesday 7:30 PM Waymart Masonic Hall, 126 South Street
198 Harriet Greene Hamlin 11C  1st Wednesday 7:30 PM Salem Masonic Building, Route 191
216 Grace E Barthold Olyphant 11C 1st Monday 7:30 PM Memorial Hall, 410 Delaware Street
1 Wyoming Wyoming 12A 1st Tuesday 7:30 PM Wyoming Masonic Hall, 821 Wyoming Avenue
58 Harmony Wyoming 12A 2nd Thursday 7:30 PM Wyoming Masonic Hall, 821 Wyoming Avenue
90 Wilkes-Barre Kingston 12A 2nd Wednesday 7:30 PM King David Masonic Hall, 386 Tioga Avenue
107 Mayflower Hazleton 12A 3rd Wednesday 7:30 PM The Masonic Temple Building, 141 North Wyoming Street
174 Nanticoke Nanticoke 12A 1st Friday 7:30 PM Masonic Association Hall, 210 East Main Street
396 Dallas Dallas 12A 1st Wednesday 7:30 PM Dallas Eastern Star Hall, 15 Foster Street
99 Monroe Stroudsburg 12B 1st Thursday 7:30 PM Rimrock Masonic Center, 2720 Rimrock Drive
163 Calypso Bethlehem 12B 2nd Wednesday 7:30 PM Masonic Temple, 202 Wyandotte Street
185 William Parsons Easton 12B 1st Friday 7:30 PM Masonic Temple, 22 South Third Street
202 Shutanka Pen Argyl 12B  1st Tuesday 7:30 PM Masonic Hall, 20 West Main Street
214 Easton Easton 12B 2nd Friday 7:30 PM Easton Masonic Hall, 22 South Third Street
235 Rose Croix Catasauqua 12B 2nd Thursday 7:30 PM Porter-Chapman Masonic Temple, 1103 Sixth Street
298 New Temple Macungie 12B 1st Thursday 7:30 PM Lehigh Lodge, 2120 Route 100
115 Lebanon Lebanon 13A 2nd Wednesday 7:00 PM Masonic Temple, 499 South 14th Avenue
251 Reading West Reading 13A 3rd Wednesday 7:30 PM Masonic Center Building, 300 South 7th Avenue
336 East Penn Kutztown 13A 3rd Monday 7:30 PM The Masonic Temple Building, 18 Crystal Cave Road
443 Blue Mountain Shoemakersville 13A 4th Thursday 7:30 PM Vaux Masonic Building, 15 Zion's Church Road
444 Faith Boyertown 13A 4th Wednesday 7:30 PM Boyertown Masonic Temple, Third & Jefferson Streets
449 Conrad Weiser Womelsdorf 13A 1st Tuesday 7:30 PM Masonic Temple, 318 Mill Road
460 Bird Birdsboro 13A 2nd Tuesday 7:30 PM Birdsboro Masonic Temple, 201 Washington Street
126 Puritan Mahanoy City 13B 1st Wednesday 7:30 PM St Paul's UCC, Corner Main & Pine Streets
154 Ashland Ashland 13B 2nd Monday 7:30 PM Ashland Masonic Lodge Building, 2500 Centre Street
203 Gnaden Huetten Lehighton 13B  2nd Tuesday 7:30 PM Masonic Temple, 145 North Seventh Street
367 Cressona Cressona 13B  1st Tuesday 7:30 PM Cressona Masonic Home Association, Third & Ash Streets
424 Orwigsburg Orwigsburg 13B  3rd Tuesday 7:30 PM Schuylkill Masonic Temple, 1000 East Market Street
64 Priscilla Telford 14A 3rd Wednesday 7:30 PM MacCalla Lodge, Main and Church Streets
96 Radiant Norristown 14A 3rd Wednesday 7:30 PM Norristown Masonic Hall, 2589 Township Line Road
318 Perkiomen Red Hill 14A 1st Tuesday 7:30 PM Little Zion Lutheran Church, 267 Morwood Rd, 18969
323 Freeland Collegeville 14A 1st Monday 7:30 PM Warren Masonic Lodge, 453 E. Main Street
338 Schuylkill Pottstown 14A 1st Thursday 7:30 PM Masonic Temple, King and Franklin Streets
339 Lenape Quakertown 14A 1st Wednesday 7:30 PM Quakertown Masonic Hall, 501 West Broad Street
13 Corinthian Philadelphia 14B 4th Wednesday 7:30 PM Masonic Temple of Roxborough, 344-350 Conarroe Street
129 Signet Philadelphia 14B 1st Tuesday 7:30 PM Philadelphia Protestant Home Fellowship Hall, 6500 Tabor Road
312 Morning Light Hatboro 14B 2nd Monday 7:30 PM W K Bray Lodge Building, Moreland Avenue & Penn Street
327 Doylestown Doylestown 14B 1st Tuesday 7:30 PM Masonic Temple, 55 East State Street
374 Neshaminy Woodside (Yardley) 14B 2nd Thursday 7:30 PM Lower Bucks Masonic Temple, Edgewood & Heacock Street
395 Morning Star Bristol 14B 1st Wednesday 7:30 PM Bristol Masonic Temple, 219 Cedar Street
535 LeFair Fairless Hills 14B  4th Tuesday 7:30 PM Fairless Hills Masonic Hall, 525 South Olds Boulevard
249 Fraternal Coatesville 15 4th Tuesday 7:30 PM Coatesville Masonic Hall, 360 East Lincoln Highway
347 Cochranville Cochranville 15 2nd Wednesday 7:30 PM Skerrett Lodge #343, Old Newport Pike
352 West Chester West Chester 15 2nd Tuesday 7:30 PM Masonic Hall, 10 South Church Street
455 Chris Penn Christiana 15 1st Monday 7:30 PM Christiana Masonic Hall, Slocum and Green Streets
463 Octoraro Oxford 15 4th Wednesday 7:30 PM Oxford Red Men's Pavillion, 114 Brick Road
551 Friendship Springfield 15 2nd Thursday 7:30 PM Springfield-Hanby Lodge Hall, 400 West Woodland Avenue